Who is Begum?

Mother of a cutie, wifey for lifey, ex-stewardess who is the queen of her galley!

Doesn’t sound very sophisticated, right? Ok, let’s try again.

Born in December 1989, I am a true sagittarus who loves to eat, travel and read. Studied some American Studies and International Relations, I have hopped from one career path to another and landed gradually on a great full time job called momming.

Lived previously in Baltimore and Istanbul, I am now based in my hometown, Izmir. Although my mother tongue is Turkish, I wish I was a native Spanish speaker. Don’t ask me why, I don’t really have a legitimate answer.

In this blog, you will find a lot of stuff; from travel ideas to easy recipes, from product reviews to monthly read lists and many more. Begum’s Galley is a bilingual blog which is written both in English and Turkish. Really convenient, right? That’s what I thought!

Minişko’nun annesi, ömürlük eş ve galleysinin kraliçesi eski bir hostes!

Çok resmi bir açıklama olmadı değil mi? Tamam, tekrar deneyeyim.

Aralık 1989’da doğdum. Gezmeyi, yemek yemeyi ve okumayı çok seven gerçek bir yay burcuyum. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ile Uluslararası İlişkiler üzerine eğitim aldım. Bir kariyer planından öbürüne zıplarken sonunda harika bir tam zamanlı iş buldum: Annelik.

Daha önce Baltimore ve İstanbul’da yaşadım ama şu an memleketim İzmir’de ikamet ediyorum. Anadilim Türkçe, ama nedendir bilmem, seçme şansım olsaydı anadilimin İspanyolca olmasını isterdim.

Bu blogda, pek çok şey bulacaksınız: seyahat fikirleri, kolay yemek tarifleri, ürün değerlendirmeleri, aylık kitap okuma listesi… Pek çok şey. Ve en güzel yanı, bu blogda okuyacağınız her şey hem İngilizce, hem Türkçe olacak. Gayet kullanışlı değil mi?

 

Advertisements