#VertigoIzmir : Raika1875

Not all of you will agree with me, but I always prefer chicken over beef- unless I am in Argentina- and couple days ago, I had the chance to visit a great place, where they mainly serve chicken.I have been hearing about Raika 1875 for some time but I never had the chance to visit. The other day, I was supposed to meet with Sebnem and we were planning to have some coffee. We were actually going to have our coffees in a different shop but thanks to urban renewal projects going on, we ended up in the coolest place ever: Raika 1875.

Great design! The place is a great mixture of a coffee shop and an art gallery. You can buy art works of local artists that are displayed around the shop, the prices are affordable. They have quite a lot of stuff, from frames to small objects. Our favorite with Sebnem was not on sale though. When you visit the place, you will see that we have a reason to love that 3D Illustration by Charles Fazzino. The music in background is sweet and the menu… I just loved it. It is made out of a paper bag. It looks cute and it is way better than those huge encyclopedia-like menus in other restaurants.

Anyways, Raika is popular with its Chicken and Rice. Usually, chicken and rice is a street food we buy from vendors with small carts. It is simple and tasty. Raika  brought this simplicity into an art gallery. You get the chance to eat a traditional Turkish food, in a contemporary environment. Raika also offers Chicken salad and chicken broth soup but I will concentrate on another popular element of their tiny menu: Keskul.

Keskul is a traditional Turkish milk pudding that is served in many restaurants. It is usually topped with nuts while serving. I had Keskul in many places before, I even cook it myself sometimes. But i will tell you one thing, Raika’s Keskul is the best I have ever eaten in my entire life- sorry Mom!

Its consistency is great, not very watery. The presentation is beautiful. The taste is just perfect. While eating, little pieces of nuts crush between your teeth and add an even better flavor to your joy. I give 12 out of 10 to Raika’s Keskul. It is a great cheat option if you are on a diet as well.

So where is Raika 1875? It is located in Karsiyaka, not in the main street though, it is a little bit far from the crowd. I believe it is better. Check out their Instagram page @Raika1875 for detailed information and create some time to treat yourself by visiting this cool place.

Blogu takip edenler arasında kesin etobur birileri var, ve hatta belki de bahsettiğim o etobur sensin. Ama kim ne derse desin, tavuk mu kırmızı et mi deseler hep tavuğu seçerim -Arjantin’de değilsem, Arjantin’de işler değişiyor- Geçtiğimiz günlerde yolum tavuk yenilebilecek öyle güzel bir mekana yolum düştü ki, yazmazsam, ladesim lades olmaz.
Şebnem ile buluştuğumuzda, Karşıyaka Çarşı içinde bir yerlerde kahve içeriz dedi. İçerdik içmesine de, onun hep gittiği mekanın önüne gelince kendimizi milli sporumuzu icra ederken bulduk: kepçenin bir şeyleri kırıp dökmesini izlerken. Kentsel dönüşüm canım, bizim kahve içeceğimiz mekanı moloz yığınına çevirmiş-iyi ki!- Bir an duraksadık ve sonra nereye gidelim nereye gidelim diye konuşurken, pat! kendimizi Raika’da bulduk.
Harika bir mekan! Küçük bir cafe ile sanat galerisi karışımı, sıcak bir atmosferi olan bir yer Raika 1875. Çoğu yerel olmak üzere bir çok sanatçının eserlerini görüp beğenip alabileceğin ve bu sırada karnını da doyurabileceğin konsept bir dükkan. Duvara asılacak çerçevelerden tut da küçük biblolara kadar bir dolu şey mevcut. Şebnem ile benim favorim maalesef satılık değilmiş, ama 3D illüstrasyonun sanatçı Charles Fazzino’ya ait olduğunu öğrendik, eserleri senin de ilgini çekebilir benden söylemesi.
Raika’da hafif bir müzik var, kulağı tırmalamıyor, hoş. Menüye gelince, menü çok şeker. Kese kağıdından yapılmış olması “eco-friendly” tabii. Menünün üzerindeki üç beş kalem yiyeceğin olması gayet ideal. Bazı restoranlarda menü mü geliyor önüme yoksa ansiklopedi mi anlamıyorum. Sade bir yer Raika, öyle her telden yiyecek servisi yok. Tavuk ve keşkül var yersen, kahve çay var içersen.
Her neyse, Raika’nın en popüler yemeği tavuk pilav. Ne kadar burjuva olursan ol, illa ki denk gelmişssindir el arabasında, kamyonette tavuk pilav satan amcalara. Salaş bir sokak yemeği aslında, ama gel gör ki Raika bu salaş lezzeti almış sanat galerisinin ortasına koymuş. Tavuk pilav otoban manzaralı egzoz kokulu tavuk pilavcı amcanın arabasını bırakmış, gitmiş kendine nezih bir ortam bulmuş. Raika’da tavuk pilav dışında tavuklu salata, tavuk suyuna çorba da var. Ama en can alıcısı, “diyetteyim ben, yememeliyim” diyip kendini kavanozun dibini sıyırırken bulacağın bir tat var Raika’da: Keşkül.
Keşkül nedir, ne değildir? Bu iki soru ard arda belirecek kafanda. Tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki, bugüne kadar yediğim her keşkülden – annemin yaptığı ve kendi yaptığım keşküller dahil- çok daha leziz Raika’nın anne yapımı keşkülü. Kıvamı yerinde, fazla cıvık değil. Tadı harika. 10 üzerinden 12’yi hak eden bir tatlı. Bence diyet kaçamağı için de ideal bir sebep.
Peki Raika 1875 nerede? Karşıyaka’da. Çarşı’ya çok yakın değil, sahile yakın ama. Detaylı bilgiye Instagram hesapları olan @Raika1875 üzerinden ulaşabilirsin. Kendine zaman ayırmak ve ağzını tatlandırmak için harika bir şansın var, bence bu şansı kaçırma!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s