#VertigoIzmir : Therapy Bike Cafe


According to many people, coffee is a source of happiness. Why? Because it is a promising drink! Think about the main reasons behind your coffee consumption. Coffee wakes you up and gives you energy. In a more scientific way, the happiness comes from a stimulated neurotransmitter called dopamine.

In the recent years, there is a huge increase in the number of coffee shops. Artesan cafes, Third Wave Coffee Shops… They are everywhere. And I don’t even mention the big companies like Starbucks, Gloria Jean’s or Caribou. Today, I will talk to you about a different one,

If you are a moderate social media user, you have probably shared at least one photo with your coffee. So have I – I actually like sharing coffee photos because I really enjoy drinking coffee. Morning coffees, coffees at the airport, misspelled coffee cups, late night coffees to keep me awake while working…etc. But there is a special place I love to drink coffee at and share on my social media accounts. They even have a very catchy motto: “Let your drinks do the talk!”

Your drink really talks at Therapy Bike Cafe. A small coffee shop located in Mavibahce Mall’s Macro Center, Therapy Bike has been a great attraction for social media and coffee addicts. The cafe is decorated nicely, its main theme is biking, as you can tell from its name. It has chairs from bike wheels and cute carts where they prepare your drinks. When you sit, the host brings you two menus. One for you to choose what to drink&eat. The prices are almost standard : Hot drinks are 7.5 TL and cold drinks are 10 TL. I have two favorites: Latte and lemonade.

As I mentioned before, the host gives you two menus. When you are set with what to drink, you gotta choose your therapy- meaning your message. The second menu has the list of these messages- lots of options, some of them are Turkish and some of them are English. Each message has a number next to eat, so you say – I’ll have a 111. That’s it; you wait couple of minutes and voila! Your drink is ready, with your daily message on it.

If you want to have something sweet with your coffee, check their dessert options. They are all fresh and temptingly delicious. Are you on a diet? That is totally fine, you may then skip the dessert buffet and enjoy a detox drink by Juice Joy. I will also write about their detox juices in the coming posts. But for now, I can say that it is a great collaboration.

So, if you live in Izmir and you haven’t had a chance to visit Therapy Bike yet, this weekend could be a great idea to do so. If you don’t live in Izmir but plan to pay a visit soon, add this unique cafe to your #vertigoizmir list.

By the way, Therapy Bike uses social media very actively. They even accept therapy ideas of their followers from time to time. If you want to follow them on Instagram, just search for @therapybike
Pek çok kişiye göre, kahve bir mutluluk kaynağı. Neden? En basit haliyle açıklayacak olursam, çünkü vaat eden bir içecek. Kahve tüketiminin kendince nedenlerini bir düşün. Sabah içtiğin bir bardak, senin gözünü açmana, 3 dakikası kalan metroya koşmana, karga bile kahvaltısını yapmadan başlayan hedef toplantılarına katılmana yardım eder. Aslında, kahvenin bize sağladığı mutluluğun altında yatan sebep uyarılmış bir nörotransmitter olan dopaminden başka bir şey değil. Ama bu kadar bilimsel yaklaşmaya da gerek yok be. Mutlu ediyor işte.

Bu mutluluk verici içeceği üreten ve bize sunan dükkanların sayısında yakın zamanda inanılmaz bir artış olduğunu fark etmişsindir. Artizan kafeler, üçüncü dalga kahve dükkanları… Her yerdeler. Üstelik, pastanın büyük dilimine sahip olan Starbucks, Gloria Jean’s ve Caribou gibi uluslararası şirketleri saymıyorum bile. Ben bugün sana farklı bir seçenek önereceğim.

Eğer ortalama bir sosyal medya kullanıcısıysan, en az bir adet kahveli fotoğrafın vardır. Benim de var- gerçeği söylemek gerekirse birden fazla var çünkü kahve fotoğrafı paylaşmayı seviyorum. Sabah kahvesi, havaalanında içilen kahve, yanlış isim yazılmış kahve bardağı, çalışırken gecenin bir yarısı beni uyanık tutan kahvenin bardağı… Ama kahve içmeyi ve sosyal medyada paylaşmayı daha çok sevdiğim bir yer var ki eminim sen de seveceksin. Güzel bir sloganları bile var “Sen sus, içtiklerin konuşsun!”

İçtiğin her ne ise, Therapy Bike Cafe’de gerçekten konuşuyor. Mavibahçe Alışveriş Merkezi Macro Center terasında bulunan bu sıcak cafe, hem kahve severler hem de sosyal medya tutkunları için doğru adres. Dekorasyonu harika, isminden anlayabileceğin üzere bisiklet teması hakim. Bisiklet tekerinden sandalyeler ve içecekleri hazırladıkları sevimli arabalar mevcut. Oturduğun zaman, sana iki menü getiriyorlar. İlki ne yiyip içeceğine karar vermen için. Fiyatlar gayet makul, genelde sıcak içecekler 7.5 TL soğuk içecekler 10 TL. Benim iki favorim latte ve limonata. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Daha önce dediğim gibi, sana gelen iki menü var. İçeceğine karar verdikten sonra sana mesajın sorulacak, afallama. Uzun bir mesaj menüsü var, moduna göre “terapini” seçip yanında yazan numarayı çalışan arkadaşlara söylemen gerek. Biraz bekleyiş ve mutlu son! İçeceğin, vermek istediğiniz mesajla beraber hazır. Tam Instagram’lık!

Eğer kahvenle beraber tatlı bir şeyler de yemek istersen, Therapy Bike’ın harika bir tatlı standı var. Bütün ürünler taze ve gerçekten lezzetli. Diyette misin? Problem yok, tatlıları es geçip detox suyunu söyleyebilirsin. Therapy Bike ve Juice Joy harika bir işbirliği yapmış, detoxlarla ilgili ayrıca bir yazı paylaşacağım.

Uzun lafın kısası, eğer İzmir’de yaşıyor ve hala Therapy Bike’ı ziyaret etmediyse, affedersin ama yuh sana. Bu hafta sonu planlarına mutlaka ekle, pişman olmazsın. Eğer İzmir dışında yaşıyor ama yakın zamanda İzmir’e bir seyahat planlıyorsan, Therapy Bike Cafe’yi #Vertigoizmir listene eklemeyi unutma.

Unutmadan, tahmin edebileceğin gibi sosyal medyayı acayip iyi kullanıyor bu arkadaşlar. Hatta yılın bazı dönemlerinde, yeni terapi fikirleri için müdavimlerine danıştıkları oluyor Instagram üzerinden. Eğer takip etmek istersen ve menüde neden benim de terapim olmasın dersen, onları Instagram’da @therapybike adresinde bulabilirsin.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s