April 2017 Booklist /// Nisan Ayı Kitap Listesi

It is spring time, at least for the northern hemishpere. It is time to get rid of heavy coats and sweaters and to put on ripped jeans and t-shirts. It is time to embrace nature with all its beauty.

I love spring for several reasons, but one of them is definitely outdoor reading. I love to smell the grass, feel the breeze and enjoy the sun while getting lost between pages. That’s why I am so eager to share this month’s booklist.

This month, I picked three books from one author. Sounds risky but believe me, you will enjoy reading every letter of them. Below, you will find four books, one for each week of the month. I hope you will enjoy them as much as I do. Please feel free to comment about the books.

The Art of Travel: Alain de Botton

A Week at the Airport: Alain de Botton

Religion for Atheists: Alain de Botton

Sex and Punishment: Four Thousand Years of Judging Desire : Eric Berkowitz

 

Bahar geldi! Ne kadar mutluluk verici bir gerçek. Kalın kabanlardan ve kazaklardan kurtulup t-shirt ve yırtık kotlarımızı giymek için harika bir bahanemiz var. Doğa ve onun bize sunduğu güzelliklerle kucaklaşmak için harika bir zaman.

Sizi bilmem, ama benim baharı sevmek için birden çok sebebim var. Bunların başında da açıkhavada kitap okumak geliyor. Sayfaların arasında kaybolurken taze biçilmiş çimi koklamayı, hafif meltemi tenimde hissetmeyi ve güneşin tadını çıkarmayı seven biriyim. Sanırım bu yüzden bu ayın kitap listesini paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Aşağıda ayın her haftasına bir kitap bulacaksınız. Biraz risk alıp üç kitabı aynı yazardan seçtim. Ama merak etmeyin, okuduğunuz her harften keyif alacağınız konusunda size garanti verebilirim. Lütfen kitaplar hakkında yorum yapmayı da unutmayın. Şimdiden iyi okumalar!

Seyahat Sanatı: Alain de Botton

Havaalanında Bir Hafta: Alain de Botton

Ateistler için Din: Alain de Botton

Seks ve Ceza: Arzuyu Yargılamanın Dört Bin Yıllık Tarihi : Eric Berkowitz

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s